ЗАСАДИ
щорічного Всеукраїнського бібліотечного «Біографічного Рейтингу»
-
Щорічний Всеукраїнський бібліотечний «Біографічний Рейтинг» (далі – РЕЙТИНГ) започатковано з нагоди 100-літнього ювілею Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського та 25-ліття від дня заснування Інституту біографічних досліджень НБУВ задля популяризації доробку в галузі біографістики, біографіки ті біобібліографії вчених, краєзнавців і бібліологів України.
-
Засновником РЕЙТИНГУ є Інституту біографічних досліджень Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського.
-
Мета РЕЙТИНГУ – виявлення та популяризація наукових біографічних видань, які з різних причин нині доступні лише обмеженому колу читачів, що є несправедливим як щодо авторів та їхньої праці, так і щодо користувача, позбавленого змоги задовольнити інформаційні потреби.
-
До участі в РЕЙТИНГУ допускаються біографічні видання, видрукувані в Україні українською мовою упродовж календарного року[1], що передує РЕЙТИНГУ, й такі, що відповідають вимогам, викладеним у пп. 5, 12 даних Засад. Відбір відбувається за номінаціями: «Життєпис», «Персональний покажчик», «Збірник біобібліографічних матеріалів», «Джерела біографії (автобіографія, мемуари, листування)», «Довідкові біографічні видання», «Дослідження з теорії та методики біографістики», «Колективний портрет».
-
«Довгий список» РЕЙТИНГУ формується на основі пропозицій, наданих виключно бібліотечними установами України, та охоплює біографічні видання, наявні у їхніх фондах і такі, що відповідають пп. 4, 12 цих Засад. Процедури добору до «Короткого списку» та визначення фіналістів РЕЙТИНГУ викладені у пп. №№ 9–12 цих Засад.
-
«Довгі списки» РЕЙТИНГУ оприлюднюються на сторінці РЕЙТИНГУ, сайті Інституту біографічних досліджень НБУВ та електронних ресурсах партнерів у зручних для користувача форматах і повноті (обкладинка, опис, анотація; зміст і окремі показові уривки; повнотекстова версія), узгодженій із автором. Усі бажаючі мають змогу підтримати своїх обранців рецензіями, відгуками, фото- та відео-звітами про заходи, пов‘язані з промоцією даних видань на платформах РЕЙТИНГУ та інших площадках у соціальних мережах.
-
«Короткі списки» та фіналістів РЕЙТИНГУ визначають Експерти РЕЙТИНГУ у складі не менше 25 осіб із числа провідних фахівців з біографіки, біографістики та інших споріднених історичних дисциплін країни, чия актуальна діяльність прямо пов‘язана зі створенням, аналізом, рецензуванням і поширенням біографічного знання.
-
Видання-фіналісти відзначаються відповідними дипломами. Видання «Короткого списку» відзначаються сертифікатами «Учасник ТОП-10». Окремим дипломом відзначається видання – переможець відкритого голосування у мережі Фейсбук. Відзнаки вручаються авторам, видавництву або їхньому представникові. РЕЙТИНГ передбачає також можливість відзначення окремих видань галузевими інституціями, громадськими організаціями, видавцями та приватними особами.
-
«Короткі списки» РЕЙТИНГУ (десятки кращих видань за номінаціями) формуються шляхом математичного обрахунку спільного результату по кожній позиції після аналізу, відбору та ранжування «Довгих списків» у межах номінацій кожним Експертом РЕЙТИНГУ.
-
Видання «Короткого списку» Експерти оцінюють за такими критеріями:
• якість розкриття теми (актуальність, новизна, авторитетність, глибина та повнота, доцільність розкриття та наведення фактів, обгрунтованість узагальнень та інтерпретацій);
• якість подання інформації (дотримання вимог заявленого жанру, мова, логіка і спосіб викладу, композиція, апарат видання, шрифтові, текстові та графічні виділення, світлини тощо).
-
Видання, що увійшли до «Коротких списків» РЕЙТИНГУ також беруть участь у відкритому голосуванні у мережі Фейсбук. Переможець відзначається окремим дипломом.
-
Інститут бере на себе зобов‘язання промоції творів-переможців у межах провідних книжкових і бібліотечних форумів країни, у фаховій періодиці та ЗМІ, підтримки їх просування на видавничому ринку (при бажанні авторів).
-
Зміни до Засад вносяться консенсусним рішенням Засновника та Експертів РЕЙТИНГУ.
___________
1 Враховуючи особливості бюджетного фінансування видавничої діяльності бібліотек, та за умови підтвердження фактичного виходу видання упродовж календарного року, що передує РЕЙТИНГУ, до участі допускаються друки із зазначеним у вихідних даних попереднім роком.