В. П. Бузескул. Всеобщая история и ее представители в России в XIX и начале XX века

В. П. Бузескул. Всеобщая история и ее представители в России в XIX и начале XX века – М. : Индрик, 2008. – 832 с. : илл.

 

Монографія академіка В. П. Бузескула (1858–1931) «Всеобщая история и ее представители в России в XIX и начале XX века» є фундаментальнимм оглядом розвитку вітчизняної історичної науки, починаючи з XVIII ст. аж до кінця 1920-х рр., де підведені підсумки занять російських й українських вчених в області історії Стародавнього Сходу, антикознавства, медієвістики, візантиністики, слов'янознавства, історії Нового часу. Текст видається за авторським рукописом без цензурних вилучень і купюр, зроблених при першому виданні 1-й і 2-й частин (Л., 1929, 1931). Вперше публікується третя частина (аналіз розвитку слов'янознавства та візантиністики в кінці XIX – першої третини XX ст.). Видання ілюстроване портретами вчених-істориків, забезпечене вступною статтею про долю В. П. Бузескула та його останньої праці, науковими коментарями, анотованим покажчиком історичних і міфологічних осіб, а також біографічним словником істориків XVIII–XX ст.

Текст до друку підготувала доктор історичних наук, директор Санкт-Петербурзької філії Архіву РАН Тункіна Ірина Володимирівна. Вона також є укладачем, автором вступної статті, наукових коментарів та біографічного словника.Зазначений біографічний словник (стор. 477–821) є оригінальним авторським дослідженням  І. В. Тункіної.  На додаток до повного видання монографії В. П. Бузескула, він створює новий корпус  джерел, який надає сучасникам можливості скласти більш повне уявлення  як про обставини, у яких працював  В. П. Бузескул, так і про особливості формування шкіл та напрямів досліджень у російській та українській історичній науці. У підготовці, консультаціях біографічного характеру, наданні додаткових відомостей для біографічного словника істориків брали участь українські дослідники: доктора історичних наук  В. І. Ульяновський (Київ), А. А. Непомнящий (Сімферополь), кандидати історичних наук С. М. Ляшко (Київ), Т. А. Избаш (Одеса). У роботі були використані матеріали Інституту рукопису Національної бібліотеки України. Монографія В. П. Бузескула була передана І. В. Тункіною в дар Інституту рукопису НБУВ (дар 3578).

 

Бузескул Владислав Петрович (1858–1931) – український історик, історіограф, професор Харківського університету, академік Російської (1922) і Української (1925) Академій наук. Відомий як історик науки, стародавнього світу, всезагальної історії, історіографії.  В. П. Бузескул був продовжувачем кращих світових традицій в галузі всезагальної історії, прихильником передових, на той час, методів історичних досліджень, в тому числі – історико-критичного метода. Історіографічні праці В. П. Бузескула, зокрема, «Всеобщая история и ее представители в России в XIX и начале XX века», дві частини якої видано в 1929 і 1931 рр., є найбільш повним викладенням розвитку всесвітньої історії на теренах Росії. В його працях з історії і історії історичної науки блискуче поєднувалися конкретно-історичні і теоретичні проблеми, долі вчених істориків, наукові школи тощо.  Для нього характерні тонкість і глибина критичного аналізу, знання джерел, європейських і стародавніх мов, специфічний склад ума, який дозволяв виокремлювати і пояснювати складні зв’язки  поміж явищами історії.