- Деталі
- Категорія: Нові надходження
Ковальчук Г., Український науковий інститут книгознавства (1922–1936) |
Ковальчук Г., Український науковий інститут книгознавства (1922–1936) / НАН України, Нац. б-ка України ім. В.І. Вернадського, Видавничий дім «Академперіодика», 2016 – 688 с.
Монографія Г. І. Ковальчук, професора, доктора історичних наук, директора Інституту книгознавства Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського «Український науковий інститут книгознавства (1922–1936)» стосується однієї з найважливіших сторінок у розвитку української науки про книгу. За оцінкою дослідників, це був інститут, подібного якому Україна більше не мала.
Звернення до наукового спадку українських книгознавців-теоретиків 1920-х, які створили «Український науковий інститут книгознавства» (УНІК), розробили оригінальні, глибокі за змістом теорії, розгорнули багатогранну наукову, видавничу і міжнародну діяльність інституту, зробили внесок у розвиток книгознавства, бібліотекознавства, бібліографознавства і документознавства є на часі. За відносно короткий період діяльності УНІК видав чотири томи «Трудів», 25 номерів журналу «Бібліологічні вісті» (21 вип.), 6 випусків серії «Науково-популярна бібліотека книгознавства», 1-й випуск серії «Українські бібліологи» та ще майже 60 брошур книгознавчої тематики.
Доля УНІК подібна долі багатьох наукових і культурних установ України, що діяла в 1920–1930-х рр. Створений в 1922 р. на хвилі бурхливого розвитку вітчизняної культури, книжкової справи і книгознавства, УІНК був звинувачений в 1931 р. у націоналізмі та відриві від практики соціалістичного будівництва, перепрофільований в науково-дослідний інститут книгознавства та видавничої справи, з ухилом у практичну роботу і з заміною всіх фахівців, а в 1936 р. припинив своє існування.
Науковець звертається до долі людей, які працювали в інституті. За матеріалами архівів встановлено склад співробітників (С. 417–430). Подано їх біографічні відомості, проаналізовано науковий внесок (С. 430–473). Окремий блок складає мартиролог співробітників інституту та науковців – авторів журналу «Бібліологічні вісті», які зазнали переслідування та репресії.
Видання супроводжується чотирма покажчиками:
– Хронологічний покажчик видань УНІК
– Алфавітний покажчик змісту «бібліологічних вістей
– Список джерел і літератури про УНІК
– Іменний покажчик