- Деталі
- Категорія: Нові надходження
СЛАВА И ЗАБВЕНИЕ : ПАРАДОКСЫ БИОГРАФИКИ : сборник научных статей / отв. ред. Л. П. Репина. – СПб. : Алетейя, 2014. – 544 с. – (Человек второго плана в истории).
Збірник «Слава и забвение: парадоксы біографики» продовжує видавничу серію «Людина другого плану в історії», ініційовану Ростовським регіональним відділенням Російського товариства інтелектуальної історії (п'ять попередніх випусків однойменної збірки вийшли в 2004–2008 рр.).
У назву книги редакційна колегія винесла концепти – «слава» і «забвение», які мають аксіологічні властивості. У виборі героїв досліджень та в статтях автори полемічно загострюють парадоксальність в характері доль героїв, цікавих самі по собі – і в сприйнятті сучасників, і в їхній славі – погані або гарні – в оцінці нащадків.
Метафорична конструкція «людина другого плану» займає стратегічно важливу позицію між безіменною і «німою» більшістю і «видатними особистостями». Цей феномен дозволяє досліджувати поле перетинання особистісного і масового, групових стереотипів і індивідуальної свідомості, внутрішніх мотивів поведінки і зовнішніх факторів, людської і соціальної сутності конкретної епохи.
З причини багатовимірності концепту «біографія» в підзаголовок назви книги винесена «біографіка», покликана позначити теоретичні та методологічні особливості біографічного письма (І. Л. Біленький, І. Ф. Петровська). Зауважимо, що в Україні сама наука про біографічні дослідження, її теорію, методологію та практику іменують не «біографікою», а «біографістікою» (В. І. Попик).
Для науковців, які працюють в дослідницькому полі біографістики цікавими можуть бути розділи збірки і їх назви: «Историописатели второго плана», «Творчество и власть», «Коллективный герой второго плана», «Служение и служба», «Конструкторы идей», «Серые кардиналы», «Политика: между рампой и кулисами», «Женские судьбы в «мужской» истории», «Боевая слава и житейские судьбы», «Герои местного значения».
В опублікованих статтях представлена галерея портретів яскравих неординарних особистостей, які залишили помітний слід в історії, але з тих чи інших причин не удостоїлися слави її «творців». Серед авторів збірника – українські дослідники: В. М. Андрєєв «Виктор Петров (1894–1969): от признания к забвению от забвения к признанию» (Херсон), С. Г. Іваницька «Забвение и слава в судьбе Максима Антоновича Славинского (1868–1945)» (Запоріжжя), І. О. Кочергін «Человек «дворянского века»: Николай Герсеванов на службе Российской империи» (Дніпропетровськ).
Видання адресоване фахівцям-гуманітаріям і всім, хто цікавиться персональної історією.